Studijní obory pro akademický rok 2018/2019

Angličtina se zaměřením na tlumočení a překlad

Fakulta Filozofická fakulta
Studium, forma, typ jednooborové, prezenční, navazující magisterské
Akademický titul Mgr.
Předpokládaný počet přijatých pro příští akad. rok 20
Studium garantuje Arbeit Marcel, prof. PhDr. Dr.

Anotace

Jednooborové prezenční navazující studium Angličtina se zaměřením na tlumočení a překlad navazuje na bakalářské profesně zaměřené studium Angličtina se zaměřením na komunitní tlumočení a překlad. Dvouletý studijní program systematicky rozšiřuje teoretický základ v oblasti překladu a tlumočení, poskytuje hlubší znalosti stavby současného anglického jazyka ve všech jeho rovinách ve srovnání s češtinou, a rozvíjí a prohlubuje praktické jazykové dovednosti v oblasti tlumočení a překladu. V rámci profesní praxe poskytuje studium také příležitost získat praktické znalosti spojené s profesí překladatele a tlumočníka.

V praktickém jazyce mají absolventi dosáhnout úrovně C2 podle Společného evropského rámce pro jazykové dovednosti v jazyce anglickém a B2 v dalším jazyce. Pevnou součástí studia jsou systematicky diverzifikované volitelné semináře, v nichž si studenti prohlubují znalosti v souvisejících filologických disciplínách (lingvistika, kultura, literatura) podle individuální volby. Při studiu jsou uplatňovány interakční metody výuky a studenti jsou vedeni k samostatné práci.

Profesní profily absolventů

Cílem navazujícího studia oboru Angličtina se zaměřením na tlumočení a překlad je poskytnout nadstavbu a rozšíření profilu absolventa bakaláře. Důraz je kladen na rozvíjení samostatnosti, flexibility, kritické reflexe a tvůrčích schopností. Absolvent získá jednak důkladné znalosti translatologické teorie, jednak výrazný lingvistický, literární a kulturní přesah. Prohloubené kompetence v používání informačních technologií a obeznámenost s nástroji pro počítačem podporovaný překlad, překladovými pamětmi, jazykovými korpusy a terminologickými databázemi mu umožní dostát potřebám a trendům současné překladatelské a tlumočnické praxe. Průprava v praktických seminářích a absolutorium praxe absolventovi umožní překládat věcně sdělné i esteticky sdělné texty a tlumočit při různých příležitostech - tlumočení z listu, komunitní tlumočení, doprovodné tlumočení v úředním i obchodním styku, tlumočení v náročnějších podmínkách (vysoká konsekutiva).

Kvalifikační požadavky

Získání 120 ECTS kreditů, složení státních závěrečných zkoušek a obhájení magisterské diplomové práce.

Požadavky na přijetí

- Vstupním předpokladem pro absolventy jiných oborů je vysoká úroveň znalosti praktického jazyka (písemný test) a úspěšné složení náročných talentových zkoušek (ústní pohovor).

- U žadatelů se předpokládá plynná znalost češtiny.

Vzdělávací cíle oboru

Jedno-oborový studijní program Angličtina se zaměřením na tlumočení a překlad představuje teoretické prohloubení profesně orientovaného bakalářského studia. Náplň studijního programu je orientována na získávání kompetencí v oblasti teorie překladu, tlumočení a v souvisejících filologických disciplínách (lingvistika, literatura a kulturní studia).

Cílem oboru je připravit odborníky s magisterských stupněm vzdělání, jejichž odborný profil odpovídá aktuálním požadavkům zaměstnavatelů a umožňuje specializaci v rámci oboru. Na magisterské úrovni jsou zásadní znalosti z oblasti teorie překladu, tlumočení a v oblasti teorie jazyka. Studium dále rozvíjí také schopnosti jazykové (úroveň C2), schopnost praktického překladu a komunitního tlumočení a obecně kognitivní schopnosti absolventa. Studium je dostatečně variabilní, aby připravilo absolventa na měnící se požadavky současné doby a tím umožnilo jeho uplatnitelnost s ohledem na probíhající společenské, ekonomické a technologické změny.

Profil absolventa

Absolventi mají praktické (receptivní i produktivní) jazykové znalosti a dovednosti, znalosti v oblasti reálií a kultury anglicky mluvících zemí a základní znalosti v oblasti teorie překladu a tlumočení. Vysoký počet seminářů a cvičení umožní absolventům zvládnout praktické dovednosti potřebné k výkonu práce překladatele a tlumočníka. Vysokoškolské vzdělání připravilo absolventa také na samostatnou tvůrčí činnost, dokáže sledovat odbornou literaturu ve svém oboru, je schopen interpretovat nové poznatky, umí je interpretovat a aplikovat publikované výsledky v praxi. Tyto schopnosti mu umožňují sledovat aktuální vývoj na trhu práce, kterému se dokáže přizpůsobit díky získané schopnosti samostatného celoživotního učení.

Předpoklad uplatnitelnosti

Na magisterské úrovni je u absolventů teoreticky podložená schopnost jazyková, obecně kognitivní schopnost absolventa a jeho specializovaná filologická příprava v individuálně zvolené oblasti. Studium je dostatečně variabilní, aby připravilo absolventa na měnící se požadavky současné doby a tím umožnilo jeho uplatnitelnost s ohledem na probíhající společenské, ekonomické a technologické změny.

Možné pracovní pozice

Absolventi oboru Angličtina se zaměřením na komunitní tlumočení a překlad na magisterské úrovni mohou najít uplatnění v následujících pozicích:

a. Překladatel a tlumočník v mezinárodních organizacích a firmách, které vstupují do vztahů se zahraničím;

b. V diplomacii, na zastupitelských úřadech v zahraničí nebo u mezinárodních organizací;

c. Jako překladatel, nebo editor v nakladatelstvích;

d. Ve státní správě, v politice, v neziskovém sektoru;

e. Ve školství jako učitel na všech typech škol od 2. stupně výše (po doplnění pedagogického modulu v rámci celoživotního vzdělávání);

f. Díky rozvinutému kritickému myšlení a komunikačním schopnostem najdete uplatnění v jakémkoliv oboru, kde hledají humanitně vzdělané odborníky.