Studijní obory pro akademický rok 2018/2019

Česká filologie se zaměřením na editorskou práci ve sdělovacích prostředcích

Fakulta Filozofická fakulta
Studium, forma, typ jednooborové, prezenční, bakalářské
Akademický titul Bc.
Předpokládaný počet přijatých pro příští akad. rok 56
Studium garantuje Gilk Erik, doc. Mgr. Ph.D.

Anotace

Obor je koncipován jako propojení tradiční bohemistické báze (v literárněvědném i lingvistickém ohledu) a interdisciplinárních přesahů k oborům souvisejícím. Zde se jedná především o mediální aplikace bohemistiky, textologii či textovou kritiku. Obor také nahlíží na knihu jako kulturní a dějinný artefakt, včetně jejího přerodu v době nových médií. Součástí studia je zvládnutí základů audiovizuálních technologií, osvojení si pravidel typografie a počítačové grafiky a povinná odborná praxe.

Profesní profily absolventů

Absolvent bakalářského studia získá základní teoretické a praktické znalosti v oblasti aplikované bohemistiky, edičních technik, obecný vhled do ekonomických a právních souvislostí nakladatelské a mediální praxe, ale i potřebný kulturní a společenský rozhled.

Rozvíjí tedy základní bohemistickou specializaci směrem k oblasti textologie a ediční praxe, je vědomostně i prakticky připraven pro práci v mediální sféře, je schopen kritické práce s texty, dokáže je na profesionální úrovni zpracovávat i do podoby multimediálních zdrojů. Absolvent je kvalifikačně připraven pro povolání, jež vyžadují znalost a schopnost aplikací českého jazyka, fundovaný vhled do dějin české literatury a editační dovednosti zaměřené primárně na text, sekundárně na doplňující audiovizuální materiál. Absolvent oboru získává dispozice pro další samostatné rozvíjení své kvalifikace, jakož i pro zvládání nových požadavků spojených s dalším vývojem mediálních technik.

Kvalifikační požadavky

Získání 180 ECTS kreditů, složení státních závěrečných zkoušek a obhájení bakalářské práce.

Požadavky na přijetí

Uchazeč je přijat na základě testu studijních předpokladů, v němž je ověřována orientace v sociálněvědních disciplínách, schopnost logického a analytického myšlení a schopnost porozumění, interpretace a aplikace daných informací a dat. Test je společný pro všechny uchazeče do bakalářského stupně studia na FF UP.

Vzdělávací cíle oboru

Studium je zaměřeno na získání teoretických i praktických dovedností v oblasti aplikované bohemistiky - především na zvládnutí písemných a ústních komunikačních dovedností ve smyslu produkce i následného zpracování textu, tj. editování, a to v různorodých oblastech české kultury a vědy, ale i ve sféře komerční. Studium vede posluchače k pochopení struktury, funkce i praktického provozu různých médií, vč. nakladatelské redakce, práva a marketingu, a následně k osvojení si praktických dovedností potřebných k efektivnímu zapojení se do jednotlivých aktivit a profesí v mediální a nakladatelské sféře.

Profil absolventa

Absolvent bakalářského studia získá základní teoretické a praktické znalosti v oblasti aplikované bohemistiky, edičních technik, obecný vhled do právních souvislostí nakladatelské a mediální praxe a knižní kultury, ale i potřebný kulturní a společenský rozhled.

Rozvíjí tedy základní bohemistickou specializaci směrem k oblasti textologie a ediční praxe, je vědomostně i prakticky připraven pro práci v mediální sféře, je schopen kritické práce s texty a dokáže je na profesionální úrovni zpracovávat vč. grafické úpravy. Je schopen zapojit se do oblasti nakladatelské praxe.

Je rovněž připraven pokračovat v navazujícím magisterském studiu české filologie.

Předpoklad uplatnitelnosti

Absolvent je kvalifikačně připraven pro povolání, jež vyžadují znalost a schopnost aplikací českého jazyka, fundovaný vhled do dějin české literatury a kultury obecně a editační dovednosti. Absolvent oboru získává dispozice pro další samostatné rozvíjení své kvalifikace, jakož i pro zvládání nových požadavků spojených s dalším vývojem mediálních technik.

Možné pracovní pozice

Redaktor v tištěných i elektronických médiích, editor, korektor, nakladatelský redaktor, knihovník, copywriter, reklamní tvůrce, grafik, kulturní pracovník, tiskový mluvčí, moderátor; po absolvování navazujícího magisterského studia dále vědecký pracovník, učitel českého jazyka a literatury, učitel češtiny pro cizince apod.